طراحی ناخن با شابلون

طراحی ناخن با شابلون

طراحی ناخن با شابلون : شابلون در حالت کلی به صفحه ای فلزی ، چوبی ، پلاستیکی و یا کاغذی گفته می شود که در میان آن ها جای طرح مشخصی خالی می باشد . با قرار گرفتن این محصولات بر روی سطحی ثانویه ، چنانچه مایع یا افشانه ای رنگی روی آن ها اعمال شود ، طبیعتاً قسمت های خالی شابلون ، رنگ را از خود عبور داده و باعث می شود تا طرح مذکور در قالب الوان دلخواه کاربر روی سطح نشسته و قسمت های توپُر شابلون نیز به عنوان مرز های مشخص و تفکیک کننده آن ، مانعی برای بیرون زدن رنگ ها از ناحیه مورد نظرمان شوند .

شابلون ها در موارد متعددی در زندگی و محیط پیرامون ما کاربرد دارند ؛ از فردی که یک نوشته تبلیغاتی را با کمک شابون های لیتوگرافی و اسپری رنگ روی یک دیوار حک می کند تا زن خانه داری که غذای خود را با کمک شابلون های پلاستیکی تزئین می کند ، از کودکی که با کمک شابلون های خط کش خود شکلی را در دفتر نقاشیش ثبت می کند تا کارگری که بواسطه شابلون های صنعتی ریخته گری می کند و ده ها مثال دیگر ، جملگی با پیروی از یک الگوی مشخص به تولید اشکال و اجسامی متحدالشکل دست زده و با سرعت و کیفیتی بالا ، نمونه ای مشابه آنچه که در طلبش بوده اند را به وجود می آورند .

همانند بسیاری از پدیده های دیگری که سراغ داریم ، چنانچه هنرمندان به سراغ استفاده از وسیله یا روشی خاص بروند ، ابعادی تازه از پتانسیل و توانایی های بالقوه آن پدیدار می کنند که خود می تواند دستمایه ای برای شروع فعالیت و یا اوج گرفتن مشاغل دیگری شود . به عنوان مثال ” اندی وارهول ” (Andy Warhol) به عنوان یکی از مطرح ترین هنرمندان پیشرو در قرن بیستم ، با بهره گیری از شابلون ها در خلق تابلوهای نقاشی ، با اینکه نخستین انسانی نبود که از این روش استفاده می کرد اما سنگ بنای مهارتی چون چاپ سیلک اسکرین را در دنیای معاصر بنا نهاد . در  آموزش کاشت ناخن که با وجود تنوع و پیچیدگی آثار و لزوم تسلط بر الفبای طراحی و نقاشی خلاقانه برای خلق آثار بدیع و چشم نوار عملاً اقدامی میان رشته ای بین امور آرایشی و هنری به حساب می آید ، استفاده از شابلون ها نیز گسترش چشمگیری داشته و مقدمات پدیدار شدن طرح هایی زیبا و غیر قابل جایگزینی را فراهم کرده اند .

در همین رابطه در طراحی ناخن با شابلون ، کلیات کار بدین ترتیب است که ما با کمک شابلون هایی که به صورت آماده قابل خریداری هستند ، طرحی را روی ناخن خود یا مشتریانمان حک می کنیم . در این روش ، ابتدا طرح مورد نظر خود را از میان الگوهای موجود انتخاب می کنیم . این طرح ها که عموماً سطوحی فرو رفته هستند ، پذیرای لاک غلیظی که روی آن ها قرار می دهیم بوده و در حالی که بخشی از آن را به داخل می کشانند ، بخشی را نیز روی سطح بیرونی خود نگه می دارند . از آنجایی که ماهیت شابلون ها حذف رنگ های حاشیه ای به منظور خودنمایی طرح اصلی می باشد ، در مرحله بعدی باید کاردک مخصوص طراحی ناخن با شابلون را روی سطح لاک اندود مورد نظر بکشیم تا علاوه بر پر شدن کامل حفره مذکور ، رنگ های جمع شده روی طرح مورد نظرمان نیز کنار رفته و نمایه تزئینی ما با رنگ انتخابیمان خودنمایی کند .

در این مرحله است که نقش تزئینی به انتهای مهر چسبیده و آماده نشستن بر روی سطحی دیگر می شود . گفتنیست که این مهرها چنانچه تلسکوپی باشند با کمک چسب نواری و چنانچه سیلیکونی باشند بواسطه بافر تمیز می شوند ، اما مطلبی که حائز اهمیت است تمیزی حداکثری هریک پیش از خشک شدن لاک خواهد بود . با توجه به این فعل و انفعالات ، پس از اینکه طرح مورد نظر ما با کمک مهر بر روی ناخن از پیش لاک دار (بدیهیست که منظور لاک خشک شده می باشد) پیاده شد ، می تواند با کمک شابلون های مکمل و رنگ هایی دیگر به دو یا چند رنگ شدن این تصویر روی ناخن انجامیده و زیبایی بیشتری به آن ببخشد . طبیعیست که در پایان طراحی ناخن با شابلون ، به منظور تثبیت و افزایش درخشش این طرح نیازمند لایه ای محافظ و اضافه هستیم که این لایه نیز با کمک تاپ کات حاصل می شود .

در نهایت خالی از لطف نیست که به این مطلب اشاره کنیم که گاهی طرح های مورد نظر ما از اندازه ناخن های تحت طراحی ناخن با شابلون بزرگتر بوده و روی پوست کنار آن نقش می بندند . در چنین شرایطی ملزم به استفاده از پیل آف (Peel Off) هستیم . این محصول که در قالبی شبیه به لاک های معمولی عرضه می شود ، پیش از تماس مهر یا شابلون با ناخن در قسمت های کناری آن قرار گرفته و پس از خشک شدن پذیرای لایه های رنگی می باشد ؛ لایه ای که به سادگی با اتمام کار از روی انگشت بلند شده و زمینه دیده شدن آثار طراحی ناخن با شابلون را به خوبی نمایان می کند .